Highest National Ranking
#14 (2008) D3Baseball.com
ASC Championship Tournament
2007, 2008, 2009, 2018, 2021
Capital One Academic All-America
2013
Sam Shook (3rd team)
2012
Michael Prusator (3rd team)
Capital One Academic All-District
2013
Sam Shook
2012
Michael Prusator
ESPN The Magazine Academic All-America
2008
Robby Finnell (1st team)
Google Cloud Academic All-District Team
2020
Chase Edwards (1st team)
2019
Chase Edwards (1st team)
Google Cloud Academic All-American
2020
Chase Edwards (1st team)
2019
Chase Edwards (2nd team)
ESPN The Magazine Academic All-District
2008
Robby Finnell (1st team)
2007
Robby Finnell (1st team)
2006
Brett Hays (1st team)
Robby Finnell (2nd team)
2005
Brett Hays
Verizon Academic All-America
2002
Shawn Adams
Chance Lawless
ABCA Team Academic Award
2020
2022
ABCA/Rawlings All-America Team
2008
Cory Briggs (2nd team)
ABCA/Rawlings All-West Region Team
2019
Chase Edwards (2nd team)
2008
Cory Briggs (1st team)
Bruce Cameron (2nd team)
Robby Finnell (2nd team)
Curt Dixon (3rd team)
2007
John Glenn (2nd team)
Robby Finnell (3rd team)
2006
Caleb Hilton (2nd team)
2005
Anthony Brandon (2nd team)
Caleb Hilton (3rd team)
Jedd Kirby (3rd team)
ABCA/Rawlings Gold Glove
2008
David Smith (All-West)
D3baseball.com All-America Team
2008
Bruce Cameron (2nd team)
Robby Finnell (2nd team)
Preseason D3baseball.com All-America
2009
Bruce Cameron (2nd team)
Preseason ASC co-Player of the Year
2009
Cory Briggs
Bruce Cameron
D3Baseball.com All-Region
2022
Dru Didway (3rd team)
Alex Ray (3rd team)
2021
Erick Aguirre (2nd)
Ben Cross (2nd)
2019
Chase Edwards (2nd)
2017
Justin Crider (3rd)
2015
Andrew Beck (3rd team)
2013
Freddy Prince (2nd team)
ASC Newcomer of the Year
2007
John Glenn
All-ASC
Dru Didway (1st)
Rennie Arjona (2nd)
Alex Ray (2nd)
Trey Vance (3rd)
Luke Morrison (Hon. Men.)
Ben Cross (Hon. Men.)
Blake Benson (Hon. Men.)
2021
Erick Aguirre (1st)
Ben Cross (1st)
Luke Morrison (2nd)
Rey Lozano (2nd)
Blake Benson (2nd)
Dylan Kuester (3rd)
Trey Vance (Hon. Men.)
Josh Stephens (Hon. Men.)
Rennie Arjona (Hon. Men.)
Zachary Brizendine (Hon. Men.)
Kris Sloan (Hon. Men.)
2019
Chase Edwards (1st)
Erick Aguirre (Hon. Men.)
Zach Stanley (Hon. Men.)
Breyden Varner (Hon. Men.)
Tyler Vernon (Hon. Men.)
2018
Patrick Clifford (2nd)
Gyeongju Kim (2nd)
Justin Crider (3rd)
Breyden Varner (3rd)
Josh Woolly (3rd)
Bryce Elder (Hon. Men.)
Fielder Dufrrene (Hon. Men.)
Dakota Ebarb (Hon. Men.)
Patrick Mixon (Hon. Men.)
Sam Swartz (Hon. Men.)
2017
Justin Crider (1st)
Andrew Beck (3rd)
Patrick Clifford (3rd)
Chase Edwards (Hon. Men.)
Josh Woolly (Hon. Men.)
Dakota Ebarb (Hon. Men.)
Bryce Elder (Hon. Men.)
2016
Andrew Beck (1st team)
Brady Taylor (Hon. Men.)
2002
Shawn Adams
1998
Jason Jordan (Hon. Men.)
Eric Labbe (Hon. Men.)
1997
Michael White
All-ASC East Division
2015
Andrew Beck (1st team)
John Singler (Hon. Men.)
2014
Freddy Prince (3rd team)
Tony Morales (Hon. Men.)
Andrew Beck (Hon. Men.) - SS & P
2013
Sam Shook (1st team)
Freddy Prince (1st team) - OF
Mitchell Powers (1st team)
Nick Brill (Hon. Men.)
Taylor Parker (Hon. Men.)
2012
Nick Brill (2nd team)
Chris Driedric (2nd team)
Ian Bryan (Hon. Men.)
Mitchell Powers (Hon. Men.)
2011
Mitchell Powers (2nd team)
2010
Cory Briggs (1st team) - UT
Scott Dietz (Hon. Men.)
Chris Driedric (Hon. Men.)
Mitchell Powers (Hon. Men.)
Bill Smith (Hon. Men.)
2009
Bruce Cameron (1st team) - UT
Cory Briggs (2nd team)
Todd Koch (2nd team)
David Smith (2nd team)
Andrew Teaster (2nd team)
Bruce Cameron (Hon. Men.) - 3B
Jeremy Hogan (Hon. Men.)
John Scheuring (Hon. Men.)
2008
Cory Briggs (1st team)
Bruce Cameron (1st team) - OF
Scott Dietz (1st team)
Robby Finnell (1st team)
Brad Broussard (2nd team)
Bruce Cameron (2nd team) - UT
Robert Mummey (2nd team)
John Scheuring (2nd team)
Bruce Cameron (Hon. Men.) - P
Curt Dixon (Hon. Men.)
Todd Koch (Hon. Men.)
David Smith (Hon. Men.)
2007
John Glenn (1st team)
John Scheuring (1st team)
Robby Finnell (2nd team) - DH
Todd Koch (2nd team)
Cory Briggs (Hon. Men.)
Bruce Cameron (Hon. Men.)
Robby Finnell (Hon. Men.) - P
Logan Kizer (Hon. Men.)
David Smith (Hon. Men.)
Andrew Teaster (Hon. Men.)
2006
Caleb Hilton (2nd team)
Robby Finnell (Hon. Men.)
Tyler Gideon (Hon. Men.)
Brett Hays (Hon. Men.)
Brian Heckmann (Hon. Men.)
Kyle Hudson (Hon. Men.)
Tim Renshaw (Hon. Men.)
2005
Anthony Brandon (2nd team)
Chris Harrell (2nd team)
Jedd Kirby (2nd team)
Brett Hays (Hon. Men.)
Caleb Hilton (Hon. Men.)
Kyle Hudson (Hon. Men.)
Todd Koch (Hon. Men.)
2004
Caleb Hilton (2nd team)
Anthony Brandon (Hon. Men.)
2002
Shawn Adams (1st team)
Chance Lawless (1st team)
James Seymour (1st team)
2001
Shawn Adams (1st team)
2000
Chance Lawless (2nd team)
Jeremiah Woehl (2nd team)
Shawn Adams (Hon. Men.)
1999
James Seymour (1st team)
Chance Lawless (1st team)
Alan Garrison (2nd team)
Rusty Gregory (2nd team)
ASC East Division Freshman of the Year
2003
Brett Hays (Co)
2006
Tim Renshaw (Tri)
ASC East Division Coach of the Year
2005
Jimmy Clark
ASC All-Tournament Team
2021
Blake Benson
Ben Cross
2018
Patrick Clifford
Dalton Spurgeon
2007
Robby Finnell
Todd Koch
ASC Sportsmanship Athlete of the Year
2021
Rey Lozano
All-AIC
1995
Jason Jordan
1996
Lucas Campbell
NAIA All-American Scholar-Athlete
1996
Jason Jordan
1997
Lucas Campbell
ASC All-Academic Team
2022
Nicholas Bennett
Zackary Brizendine
Grant Cross
James Cross
Daniel Hicks
Kagan Kennedy
Alex Ray
Easton Rose
Connor Rowe
Sam Silvestri
Chase Stephenson
Rodny Valdes
Trey Vance
Garrett Waller
2021
Erick Aguirre
David Beck
Michel Rankin
Connor Rowe
Sam Silvestri
Josh Stephens
Chase Stephenson
Trey Vance
2020
Erick Aguirre
Mason BaDour
David Beck
Connor Boyle
Zachary Brizendine
Chase Edwards
Jake Holland
Bradon Mabry
Michel Rankin
Josh Stephens
2019
Mason BaDour
David Beck
Fielder Dufrene
Dakota Ebarb
Chase Edwards
Jake Holland
Rocky Liveoak
RJ Oliver
Edwin Rodriguez
Dalton Spurgeon
Sam Swartz
2018
AJ Chalupka
Patrick Clifford
Dakota Ebarb
Chase Edwards
Gabriel Figueroa Rodriguez
Jake Holland
Bobby Ketterer
Edwin Rodriguez
Dalton Spurgeon
Jack Waggoner
2017
Andrew Beck
Gabe Figueroa Rodriguez
Benjamin Hall
Bobby Ketterer
Quinten Parker
Keaton Ramsey
Edwin Rodriguez
Dalton Spurgeon
Luke Vera
2016
Jonathan Ellis
Grady Finley
Ricky Gallardo
Bobby Ketterer
Quinten Parker
Keaton Ramsey
Luke Vera
2015
Nathan Cedor
Oscar Dominguez
Jonathan Ellis
Grady Finley
Taylor Parker
Quinten Parker
Keaton Ramsey
Sam Shook
John Singler
Luke Vera
2014
Brandon Brewer
Nathan Cedor
Oscar Dominguez
Tyler Erickson
Danny Gable
Peyton Johnigan
Tony Morales
Taylor Parker
Sam Shook
John Singler
Bo Thomas
Adam Waynick
2013
Brandon Brewer
Nick Brill
Ian Bryan
Nathan Cedor
Tyler Erickson
Peyton Johnigan
Taylor Parker
Mitchell Powers
Sam Shook
John Singler
Bo Thomas
Adam Waynick
2012
Brandon Brewer
Ian Bryan
Chris Driedric
Tyler Erickson
Jacob Nall
Mitchell Powers
Freddy Prince
Michael Prusator
Bo Thomas
Adam Waynick
2011
Ian Bryan
Chris Driedric
Arturo Perez
Mitchell Powers
Michael Prusator
2010
Cory Briggs
Chris Driedric
Arturo Perez
Michael Prusator
2009
Cory Briggs
Arturo Perez
2008
Cory Briggs
Curt Dixon
Robby Finnell
Kyle Hudson
Arturo Perez
Brett Wood
2007
Curt Dixon
Robby Finnell
Kyle Hudson
2006
Curt Dixon
Robby Finnell
Brett Hays
Brian Heckmann
Kyle Hudson
2005
Chris Harrell
Brett Hays
Brian Heckmann
Kyle Hudson
2004
Cliff Ford
Chris Harrell
Brett Hays
Brian Heckmann
Clint Phifer
Brian Potts
Sean Pratt
Josh Underwood
Todd Vandevoir
2003
Cliff Ford
Clint Phifer
Josh Underwood
2002
Shawn Adams
Cliff Ford
Cody Gebhart
Chance Lawless
2001
Shawn Adams
J. R. Cook
Cody Gebhart
Andy Tasker
2000
Shawn Adams
Lee Beshoner
J. R. Cook
Cody Gebhart
Chad Harris
Chance Lawless
Andy Tasker
1999
Lee Beshoner
Chance Lawless
Dennis Wright
1998
Lee Beshoner
Lucas Campbell
Jason Jordan
Eric Labbe
Andrew Smallwood
1997
Carey Allison
Ryan Anderson
Lucas Campbell
Darren Jones
Jason Jordan
Eric Labbe
Casey McCord
Chad Rockett
Andrew Smallwood